ظریف‌: تغییر نظام در ایران جواب نمی‌دهد/ آمریکا از تاریخ درس نمی‌گیرد

[ad_1]

 

 

خلاصه اظهارات محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در اندیشکده شورای روابط خارجی با «ریچارد هاس»:

 

? ایران به آژانس اختیار راستی‌آزمایی از پایبندی تعهداتش به برجام را داده و آژانس هر بار این پایبندی را تأیید کرده است. 

? آمریکا از زمان وقوع انقلاب در ایران، سیاست تغییر نظام را در دستور کار داشته است. 

? چرا ما دوام آورده‌ایم؟ چون می‌توانیم به مردم‌مان تکیه کنیم. 

?تغییر نظام در ایران جواب نمی‌دهد. آمریکا از تاریخ درس نمی‌گیرد. آمریکا در سال ۱۹۵۳ نظام حاکم را سرنگون کرد و ببینید که چه شد.

? در خاورمیانه شاهد شکست سیستم دولت بوده‌ایم. انتظارات برآورده نشده‌اند و مردم، احساس می‌کنند که دولت – نمی‌خواهم بگویم دولت کشورهای عرب، اما تا حد زیادی دولت‌های کشورهای عرب- در برآورده کردن اساسی‌ترین نیازهای آنها ناکام مانده‌ است.  

? مردم ما دو ماه پیش ده ساعت برای رأی دادن در صف ایستادند. این فرصتی را در اختیار آنها قرار می‌دهد تا نظرشان را ابراز کنند. این چیزی است که اصلا ً در بقیه منطقه ما وجود ندارد. 

?(درباره اظهارات جانشین ولیعهد عربستان درباره کشاندن جنگ به داخل ایران) این یک تهدید بود، تهدیدی که آنها مدتی با حمایت از سازمان‌های تروریستی به دنبال تحقق آن بودند. 

? شما آنها را می‌دیدید که شخصاً در راه‌پیمایی‌های همین سازمان‌های تروریستی(منافقین) در پاریس که در بیرون این سالن هم شعار می‌دادند، شرکت می‌کردند. 

? در نهایت آنها توانستند بعضی از آن تروریست‌ها را داخل پارلمان ما بیاورند، جایی که آنها بیشتر از همه جا از آن تنفر دارند چون چیزی است که ما داریم و آنها ندارند. 

? من اعتقادی به تحریم‌ها ندارم. آنها کارساز نیستند. تحریم‌ برای آمریکا سرمایه نیست، بلکه بدهی است.

? وقتی آمریکا شروع به تحریم ایران کرد ما فقط ۲۰۰ سانتریفیوژ داشتیم، موقع مذاکرات ۲۰۰۰۰تا. 

? معتقدیم که هیچ کس از ادامه درگیری‌ها در یمن منتفع نمی‌شود. اگر ما (ایران و عربستان) با یکدیگر درباره اوضاع سوریه یا یمن موافق هم نباشیم، دست‌کم می‌توانیم با هم برای پایان دادن به درگیری همکاری کنیم.

? معتقدیم که هیچ کشوری غیر از ایران، برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی خط قرمرز قائل نیست، چون وقتی که ما قربانی سلاح شیمیایی بودیم، هیچکس توجه نکرد و همه از طرف مقابل حمایت کردند. 

? من سال ۱۹۸۵ دیپلمات بسیار جوانی بودم که به سمت رئیس شورای امنیت رفته و به او می‌گفتم که از سلاح‌های شیمیایی علیه ما استفاده شده و ٰرئیس شورای امنیت، رک به من گفت: به حرفت گوش نمی‌دهم.»

? من از هیچکس قبول نخواهم کرد که بگوید برای آنها سلاح شیمیایی خط قرمز است، چون این واقعه را به شخصه به خاطر می‌آورم، اما این موضوع برای ما خط قرمز است. 

 

 

 

 

فارس

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *