عربستان و هم پیمانان از درخواست قطع رابطه قطر با ایران عقب نشستند

[ad_1]

 

عربستان و ۳ کشور هم پیمان که رهبری تحریم های قطر را بر عهده دارند دیگر بر فهرست ۱۳ گانه درخواست های خود از قطر و تعیین ضرب العجل برای پایبندی به آنها پافشاری نمی کنند.

 

دیپلمات های عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر در سازمان ملل متحد گفتند که اکنون از قطر می خواهند به شش اصل اساسی متعهد باشد.

 

 

تلگرام صوتی با دستور قوه قضائیه بسته شد

 

 

این اصول شامل تعهد به مباره با تروریسم و افراط گرایی و پایان اقدامات تحریک آمیز می شود. قطر که اتهام کمک به تروریست ها را رد می کند، هنوز به این درخواست ها واکنشی نشان نداده است.

 

دیلپمات های چهار کشور عربی که در جمع گروهی از خبرنگاران سازمان ملل متحد در نیویورک صحبت می کردند گفتند می خواهند که این بحران را به شکلی دوستانه حل کنند.

 

عبدالله المعلمی، نماینده دائم عربستان در سازمان ملل متحد گفت وزیران خارجه چهار کشور در نشست ۵ ژوئیه قاهره درباره این شش اصل توافق کرده اند و اضافه کرد که «پذیرفتن آنها برای قطری ها باید ساده باشد».

 

به گفته نیویورک تایمز، نمایندگان چهار کشور عربی گفته اند درخواست های شش گانه بر مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، عدم تامین مالی گروه های تروریستی، توقف اقدامات تحریک آمیز برای ایجاد خصومت و خشونت، و پایان دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر متمرکزند.

 

المعلمی و همتایانش از سه کشور دیگر اعلام کردند که دیگر درباره درخواست های تعطیل کردن شبکه الجزیره، بستن پایگاه نظامی ترکیه، کاهش روابط با ایران، و غیرقانونی اعلام کردن اخوان المسلمین و دیگر گروه هایی که آنها به عنوان محرک تروریسم می شناسند گفتگو نخواهند کرد.

 

این موارد در میان فهرست درخواست های ۱۳گانه ای قرار داشتند که پیش تر به قطر ارائه شده بودند و ۱۰ روز فرصت داده شده بود تا این کشور به آنها عمل کند. قطر این لیست را به رسانه ها درز داد و اعلام کرد به ضرب العجل تعیین شده پایبند نخواهند ماند.

 

نماینده عربستان با بیان این که امکان سازش با دوحه وجود دارد اضافه کرد که «البته هیچ سازشی درباره شش اصل صورت نخواهد گرفت».

 

نماینده امارات متحده عربی هم گفت بدون توجه به آنچه در آینده پیش خواهد آمد، «هیچ گاه به وضع کنونی برنمی گردیم- و لازم است قطری ها این را بفهمند».

 

نماینده امارات و وزیر کشور امارات برای همکاری بین المللی که در جمع خبرنگاران حاضر شده بودند، همچنین گزارش واشنگتن پست درباره هک کردن خبرگزاری های قطری توسط امارات متحده عربی را تکذیب کردند.

 

بحران قطر پس از آن شعله ور شد که اظهارنظری منسوب به امیر این کشور در تجلیل از ایران و حماس در رسانه های قطری منتشر شد. دولت قطر مدعی بود که انتشار چنین خبری کار هکرها بوده است. چندی پیش واشنتگن پست به نقل از مقامات امنیتی ایالات متحده گزارش داد که دولت امارات مسئول هک کردن رسانه های قطری بوده است.

 

 

 

 

 

 

پارسینه

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *